Ειμαστε τουριστικο επαγγελματικο σκαφος του Ν4256 με την μορφη της ΕΠΕ και κανουμε ολικες ναυλωσεις . Περνουμε βασει την Πολ 1156/1997 το 50% του τζιρου για τις ναυλωσεις και το χρεωνουμε ΦΠΑ 23% (κατηγορια 2) Ομως στο ναυλωσυμφωνο αναγραφονται και καποια ποσα προκαταβολης εναντι καταναλωσης τοσο καυσιμου οοσο και φαγητων και ποτων κτλ ΄Στο τελος αν εχουν καταναλωεθι παραπανω κοβουμε ΑΛΣ συμπληρωματικη. Ερωτηση θα μπορουσε αυτη η περιοδεια 1-7 μερες να υπαχθει στο καθεστως του αρθρου 43 ν2859? Αναφερετε στην πολ 1156 Εξυπακούεται, ότι οι επιμέρους υπηρεσίες αυτές υπάγονται αυτοτελώς στον οικείο συντελεστή Φ.Π.Α. Αν δεν τηρούνται οι ως άνω προϋποθέσεις, το σύνολο του πακέτου υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 35 του Ν.1642/1986, όπως ισχύει, με συντελεστή 18%>>
Μπορουμε να εκδιδουμε επιστωσει ΑΛΣ αφου εχουμε διπλογραφικα στο συνολο των παραδιδομενων αγαθων στο τελος και οχι κατα την διαρκεια του ταξιδιου σωστα ? Δεν προσεγγιζουμε λιμενα αλλης χωρας πληροφοριακα.. Ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος χειρισμος τιμολογησης στην περιπτωση μας κατα την αποψη σας?