φορολογούμενος επιθυμεί την έναρξη ατομικής(e-shop) κάνοντας πωλήσεις λιανικής εντός και εκτός Ελλάδας. Μάλιστα η επιθυμία του είναι να διαχωρίσει σε 2 website(ένα που θα αφορά την ελληνική αγορά και ένα που θα αφορά την ξένη αγορά) τις πωλήσεις του ώστε να είναι ξεκάθαρο τι θα αφορά την ελληνική αγορά και τί την ξένη αγορά. Το αντικείμενο θα έχει να κάνει με γυναικεία ενδύματα, αξεσουάρ, κοσμήματα και συναφή είδη. Ο έλληνας φορολογούμενος θα δηλώσει έδρα την οικία του και δεν θα έχει αποθηκευτικό χώρο. Τα εμπορεύματα θα φεύγουν κατευθείαν από τον ξένο προμηθευτή(όλοι θα είναι εκτός ελλάδος) προς τους πελάτες. Θα δίνεται η παραγγελία από τον έλληνα φορολογούμενο προς τον ξένο προμηθευτή και εκείνος θα εκτελεί την παραγγελία απευθείας στον πελάτη αλλά με την επωνυμία του έλληνα φορολογούμενου και εν συνεχεία εκείνος θα εκδίδει μέσω μίας παγκόσμιας ψηφιακής πλατφόρμας το αποδεικτικό στοιχείο της πώλησης προς τον πελάτη του. Στην ουσία δηλ. ο κάθε ενδιαφερόμενος έμπορος μέσω του δικού του e-shop μπορεί να συνδεθεί με αυτή την ψηφιακή πλατφόρμα και να προσθέτει σε αυτό τα εμπορεύματα που του αρέσουν μέσα από αυτήν η οποία έχει εκατομμύρια κωδικούς προιόντων. Το ερώτημά μου έχει να κάνει κατ΄αρχάς με την υποχρέωση ή μη απόκτησης ΦΤΜ γιατί από τις ΠΟΛ 1002-1003 των ΕΛΠ δεν μπορώ να πω ότι έλαβα ξεκάθαρη απάντηση. Ο διαδικτυακός τρόπος μεταπώλησης εμπορευμάτων είναι πλέον τα τελευταία χρόνια ραγδαία αναπτυσσόμενος και εξελίσσεται διαρκώς. Ο έλληνας φορολογούμενος θεωρεί πως με την απόδειξη λιανικής(receipt όπως αναγράφεται μέσα στην πλατφόρμα) είναι καλυμμένος φορολογικά ως προς την έκδοση του φορολογικού στοιχείου, αλλά εγώ θα ήθελα να βεβαιωθώ και για αυτό σας ζητώ τη βοήθειά σας για να απαντήσω έγκυρα στον πελάτη μου. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ως προς τον ΦΠΑ τι θα ισχύει όταν εκδίδει Απόδειξη λιανικής(είτε μέσω της πλατφόρμας είτε με ΦΤΜ αν τελικά υποχρεούται σε αγορά και χρήση αυτής) σε χώρες της Ε.Ε. και σε τρίτες χώρες.